W obecnych czasach podejmujemy tyle decyzji, że nie wszystkich jesteśmy świadomi. Ostatnio zatrzymaliśmy się przez chwilę nad tym, co spotykamy na swojej drodze codziennie, czyli druk. Choć w Fundacji Innowacja unikamy „papierów” jak ognia, to czasem są one niezbędne. Poza oszczędnością papieru jest jeszcze zużycie tonera drukarki czy tuszu. Jakie jest na to zarówno ekologiczne jak i ekonomiczne rozwiązanie?
Eko – logiczne i Eko – nomiczne czcionki
Zużyte wkłady do drukarek muszą być w odpowiedni sposób utylizowane, gdyż są odpadem niebezpiecznym dla środowiska. Czy zastanawialiście się jakie konsekwencje może mieć wybór czcionki? Poza oczywistymi względami estetycznymi, może też mieć wpływ na środowisko. Większość osób stosuje domyślną czcionkę programu lub zmienia ją na najbardziej obecnie popularną. A może warto poszukać EKO rozwiązania?
Ecofont od SPRANO
Pomysł ekologicznej czcionki nie jest całkiem nowy. W 2009 roku holenderska firma SPRANQ stworzyła czcionkę Ecofont bazującą na czcionce Vera Sans. Czcionka Ecofont wyróżnia się tym, że jest perforowana. Przy odpowiedniej wielkości liter, otwory nie są widoczne, nie zaburzają czytelności tekstu, a zużycie tuszu według deklaracji jej twórców jest 30% mniejsze niż innych popularnych czcionek. Ecofont nie zawiera polskich znaków diakrytycznych. Obecnie projekt Ecofont z pojedynczej czcionki został przekształcony w oprogramowanie, które wykonuje niewidoczne „dziurki” w popularnych czcionkach przed samym wydrukowaniem dokumentu. Cena subskrypcji jest zależna od przeznaczenia oprogramowania (do użytku domowego czy firmowego) i ilości obsługiwanych stanowisk. W sieci nadal możemy jednak znaleźć samą czcionkę pod nazwą Spranq Eco Sans lub Ecofont Vera Sans na stronach takich jak dafont.com, 1001fonts.com czy fonts4free.com.

Absolut Green od Greenpeace
Podobną metodę oszczędzania tuszu w swoim projekcie wykorzystał czeski oddział Greenpeace. W 2010 wolontariusze stworzyli czcionkę Absolut Green, która podobnie jak Ecofont była perforowana, zawierała jednak większą ilość znaków, w tym polskie. Dziś po Absolut Green ślad został zaledwie na paru witrynach internetowych, które piszą o sceptycznym do niej podejściu specjalistów. Twierdzili oni, że nie tylko nie jest to czcionka oszczędna bardziej od przeciętnych ale dodatkowo nie sprzyja czytaniu długich tekstów nią zapisanych. Na próżno szukać pliku instalacyjnego w sieci.
Zupełnie inne podejście przyświecało Brytyjczykom, którzy stworzyli czcionkę Ryman Eco. Twórcy tego kroju przestrzeń, która nie jest zadrukowywana wystylizowali na puste linie. Przy mniejszym wymiarze linie zlewają się w jedną całość i sprawiają wrażenie pełnej litery. Gdy jednak format czcionki jest na tyle duży by linie były wyraźnie widoczne, tworzą one spójny i elegancki element każdej litery. Sami twórcy określają Ryman Eco jako najpiękniejszą na świecie ekologiczną czcionkę. Twierdzą także, że zmniejsza ona zużycie tuszu o 1/3. Czcionka jest dostępna do bezpłatnego użycia, także do celów komercyjnych. Nie znajdziemy w niej jednak polskich znaków.

Ale czy rzeczywiście potrzebujemy specjalnej czcionki, by drukować oszczędniej? Przecież w naszych komputerach mamy dostępnych wiele czcionek, a każda z nich zużywa inną ilość tuszu czy tonera. Popularne czcionki i użycie przez nie tuszu w 2013 roku na tapet wzięli Suvir Mirchandani i Peter Pinko z Pensylwanii. Przeprowadzili oni badania zużycia tuszu przez popularne czcionki, aby móc zarekomendować najbardziej oszczędne czcionki dla nauczycieli Dorseyville Middle School. W efekcie ich badania okazało się, że najbardziej oszczędną czcionką jest Garamond, natomiast drugie miejsce zajęła Times New Roman. Wiedząc z wcześniejszej ankiety, jakich czcionek używają obecnie nauczyciele obliczyli, że gdyby wszyscy zaczęli używać czcionki Garamond w rozmiarze 12 oszczędność tuszu wyniosłaby 23,89%. Dla Times New Roman w tym samym rozmiarze, wskaźnik wyniósł 12,49%.
Wnioski?
Wnioski nasuwają się same. Staramy się by każde pismo w formie drukowanej stworzone przez Fundację Innowacja będzie napisane i wydrukowane właśnie tym krojem pisma.
Dbałość o środowisko jest dla nas bardzo istotna. Niektórzy starają się ograniczać ilość generowanych przez siebie odpadów zamieniając przedmioty jednorazowe na te wielokrotnego użytku lub po prostu z nich rezygnują. Inni zwracają uwagę na skład używanych przez siebie środków czystości czy kosmetyków. Kupując nowe produkty zamiast tych wykonanych z tworzyw sztucznych wybierają szklane, drewniane lub metalowe. Raz czy dwa w tygodniu rezygnują z jedzenia mięsa na obiad.
I choć mogłoby się wydawać, że to nie ma sensu, że to tylko krople w morzu potrzeb, jeśli zbierzemy te krople razem może się okazać, że zebrała się już cała szklanka. Wierzymy, że nawet najmniejsza zmiana ma sens. Nie zawsze da się przeprowadzić wielką rewolucję w swoim życiu czy organizacji, ale każdy mały krok ma znaczenie.
Źródła:
www.przejdznaswoje.pl/artykuly/ecofont-czyli-ekologiczne-drukowanie
www.ecofont.com
www.1001fonts.com/spranq-eco-sans-font.html
www.ekolist.cz
www.rymaneco.co.uk
www.emerginginvestigators.org