Never stop learning – wspomnienie wyjazdu oczami uczestniczki Erasmus+
Uczymy się przez całe życie – „Projekt Innowacja na start – nowoczesne metody edukacji dorosłych” to moc ludzi w różnym wieku, współpracujących z Fundacją Innowacja. Wyzwanie wspólnej podróży i edukacji grupy tak zróżnicowanej wiekowo, od 20 latka po 54 – latkę to dość odważny wybór i ciekawe doświadczenie. Pierwsza dla niektórych przygoda z Erasmus+ rozpoczęła się 3 lutego o godz.22.00, wyruszyliśmy w drogę z Mazur do Portugalii, samochodem siedmioosobowym busem i tymczasem załoga liczyła 6 osób. Jechaliśmy w noc, a Polska żegnała nas śnieżycą. Pierwszy nocleg w Niemczech w Saarbrücken i odwiedziny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, chłoniemy zatem nie tylko krajobrazy, doświadczenia kulinarne i kulturalne. Rano witamy Zosię, ekipa w komplecie rusza dalej, naszym celem jest Burgos w Hiszpanii, przecinamy Francję, późnym wieczorem jesteśmy na dobrej zupie rybnej w Hiszpanii. Skoro świt wstajemy, przed nami ostatni odcinek, tym razem naszym celem jest już Portimao. 6 lutego o 14.00 jesteśmy w hotelu na miejscu.
PS. W podróży realizujemy jeszcze jeden cel edukacyjny – czytam głośno Rok 1984 George Orwella, zresztą nie tylko jako wyzwanie, ale nade wszystko jako inspirację.
Portimao
Zaraz po przybyciu spotykamy się z Teresą Di Trią, naszą „opiekunką”, Miasto poznajemy poprzez grę terenową. Jesteśmy świadkami strajku nauczycieli i stajemy razem z nimi na moście w geście poparcia. Zachwyceni miastem, jego klimatem, muralami, uliczkami, azulejos, drzewkami pomarańczowymi, pastéis de nata chłoniemy Portugalię. Zadziwiło nas, że nietypowymi mieszkańcami Portimao są bociany, które mają gniazda w mieście.
Czas szkoleniowy – ICT & Media – to cztery dni pracy z profesjonalistami w swoich dziedzinach. Zaczęliśmy od planowania pracy w sieci, grafikiem komputerowym, filmowcem i fachowcem od pracy z młodzieżą. Pierwszego dnia Bruno wprowadził nas w arkana szkolenia i przedstawił program poszczególnych dni. Pierwszy dzień dotyczył Projektowania aktywności online. Wdrożenie w szkolenie odbyło się poprzez aktywne metody pracy, oś czasu i burzę mózgów w grupach. Była też praca domowa, którą popołudniu odrabialiśmy ciesząc się widokiem oceanu. Przyznaję, że czas poświęcony na pracę własną, bardzo dobrze posłużył pogłębieniu naszych relacji. Pokłady inspiracji okazują się nieznanym lądem.
Im dalej tym ciekawiej
Środa była poświęcona na Metodologię i narzędzia ICT niezbędne do angażowania ludzi oraz związane z tym wyzwania. Ten dzień rozpoczął się prezentacją naszych „prac domowych”. Szkoleniowo czas poświęcony był istocie strategii komunikacyjnej organizacji, identyfikacji wizualnej organizacji, kręceniu rollek do social mediów. Poznawaliśmy znaczenia chociażby używaniu kolorów i rodzaju czcionki, jak również narzędzi, które są pomocne w we wspomnianych obszarach. Dowiedzieliśmy się o najnowszych trendach w zachowań ludzi w sieci. Jak wykorzystać zaplanować kreowanie wizerunku organizacji i docieranie do jak największej grupy naszych odbiorców. Jakimi kanałami docierać do odbiorców, by nasze działania były jak najbardziej skuteczne.
Uczyliśmy się narzędzi cyfrowych, które służą angażowaniu społeczności w sieci. Każdy dzień szkoleniowy przynosił jakieś zadanie domowe. Ten dzień to również. Chłonięcie piękna wybrzeża Portugalii Punta de la Pietade oraz bardzo inspirująca wizyta w LAC – Laboratorio Actividades Criativas. Czerpaliśmy z ludzi tu spotkanych i prac artystów. Dla nas to miejsce – marzenia o świecie dającym więcej możliwości wyrażania siebie, interakcjach artystów.
Kalejdoskop narzędzi
Następny dzień to kalejdoskop – google tools, canvie, zoomie, mentimeter, jamboboard, padlet, kahoot, trello. Nasi gospodarze zorganizowali nam również wizytę w tutejszym muzeum Portimao. Czwartkowe popołudnie spędziliśmy na kręceniu rolek na istagram, uliczki Portimao stały się gorącym planem filmowym.
PS. Oczywiście wizyta w tutejszej bibliotece publicznej to również ważny punkt podróży, z mojego punktu widzenia.
Piątek był jeszcze bardziej interesujący, bo poświęcony transformacji cyfrowej i jej możliwościami w pracy online z młodzieżą i dorosłymi. Świat młodych, młodych dorosłych i dorosłych ludzi bardzo się zmienił, nie tylko pod względem zainteresowań. Nowe możliwości komunikacyjne, bez względu na odległość, powszechność języka angielskiego to dla systemu edukacji nie lada wyzwania. Ostatni dzień szkolenia to dawka informacji o narzędziach pracy online: Actionbound, Badgecraft, Quizizz, Wordwall czy Gathertowon. Funkcjonalność nowoczesnych technologii jest coraz bliższa dawnym marzeniom człowieka. Ważnym aspektem był temat partycypacji, ludzie mają prawo mieć wpływ na kształt świata.
Portimao dało nam energię do działania, mnóstwo motywacji do pracy i świadomość ile jest ważnych rzeczy do zrobienia. Wracaliśmy do domu z nadzieją na dalszą wsłpracę z siecią współpracę, działanie i głodni pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności.
Między teorią, a praktyką przebiega cienka granica doświadczenia
Dlatego też skorzystaliśmy z okazji i na plannerze kampanii zaplanowaliśmy działania promujące projekt w mediach społecznościowych. Już po powrocie stworzyliśmy scenariusze, omówiliśmy szczegóły na zoom korzystając z Milanote. Wykorzystaliśmy też to, że na co dzień jesteśmy związani z różnymi organizacjami ze Stowarzyszeniem Adelfi, Stowarzyszeniem Rozwoju Produktu Lokalnego “Wiatraki Mazur”, Fundacją Wolontariacki Ośrodek Wsparcia oraz Biblioteką Publiczną w Ełku i odpaliliśmy kampanię dotyczącą Erasmus+ i naszych doświadczeń.
Spotkania
Każdy z uczestników Erasmus+ ruszył ze swoimi intencjami. Jedni chcą się czegoś nowego nauczyć, inni zobaczyć kawałek świata, podszlifować angielski, a jeszcze inni poznać nowych inspirujących ludzi lub poszukać nowych ścieżek na rozwój organizacji.
PS. W drodze powrotnej skończyliśmy naszą lekturę i już wiemy, że zarówno wiedzę szkoleniową i przeczytany Rok 1984, wykorzystamy dzięki temu czego nauczyliśmy się w Portugalii.|
Autorka: Iwona Adeszko
Wyjazd odbył się w ramach projektu Innowacja na start – nowoczesne metody edukacji dorosłych.
Więcej o naszych doświadczeniach z Erasmus+ możesz przeczytać tutaj: https://innowacja.org/kierunek-cypr-pierwszy-wyjazd-szkoleniowy-za-nami/